ד"ר גיל גרינגרוס, שהראיון שלנו איתו התפרסם בתוכניות 21 ו-22 מנהל בלוג מומלץ ביותר בשם הומו סאפיינס. השבוע דנו גבי גזית ונתן זהבי באמינות הדיווחים שלו במסגרת תוכנית הרדיו שלהם.

חשוב להבין כי במסגרת הבלוג, גיל מביא מחקרים וניתוחים מעניינים מעולם הפסיכולוגיה האבולוציונית ותחומים משיקים, ומקפיד לתת תיאור מלא, מסויג במקומות הנכונים, ומדעי. דווקא על רקע ההקפדה של גיל על כל "מנגנוני הבטיחות" הראויים בדיווחים מדעיים, משעשע הניסיון של גבי גזית ונתן זהבי להציג דווקא אותו כדוגמה ל"פער בין המציאות המחקרית לבין איך שזה מוצג בעיתונות הפופולארית", תוך ביצוע בדיוק הטעויות שהם מתייחסים אליהן בעצמם.

אני אהיה הראשון לצעוק ולהבהיר שזה ממש לא קל לעשות דיווח נאמן למקור שגם מציג ניתוח מושכל, ובטח ובטח שבלחץ של הקלטה ועמידה בלוחות זמנים. פעמים רבות אני מוצא עצמי מובך בפינת "איפה טעינו" על טעויות והטיות במחקר שעשיתי לקטע מסויים או באופן ההצגה שלו, שאיכשהו יוצא בהקלטה שונה מאוד מהחזרות שאני עושה עליו בראש.

מהבחינה הזאת, אין לי באמת טענות כנגד גבי גזית, נתן זהבי או התוכנית שלהם, ובכלל זה יפה שתוכנית רדיו פופולארית מעלה את נושא הדיווחים המדעיים לתודעה, ועל כך ראוי לתת לה קרדיט ומחמאות. אבל עדיין, יש משהו קוסם באירוניה של המצב.

אני ממליץ לקרוא את תיאור הפשרה ב"הומו סאפיינס", ובאופן כללי לחפור ולקרוא מהפוסטים של גיל – לטעמי הם מרתקים.